گیمیفیکیشن چیست؟

در ابتدا شاید بد نباشد از نام و واژه گیمیفیکیشن در زبان پارسی ابهام‌زدایی گردد. در زبان پارسی معادل‌های گوناگونی برای گیمیفیکیشن پیشنهاد شده، اعم از بازی انگاری، بازی‌آفرینی، بازی‌گونگی، بازی‌پردازی، بازی‌کاری، بازی‌نمایی، بازی‌سازی، بازی‌وارسازی و بسیاری معادل دیگر. اغلب این پیشنهادها هم به واسطه برداشت شخصی افراد از این واژه مفهوم بوده، و تقریباً می‌توانیم نامهای پیشنهادی را تا حدودی متضاد با یکدیگر، و بیان کننده معانی متفاوتی دید، که هیچ کدام هنوز فراگیر نشده‌اند.

گیمیفیکیشن (بازی‌انگاری) استفاده از خصوصیت‌ها و تفکرات بازی‌گونه است در زمینه‌هایی که ماهیت بازی ندارند.انگار کردن کار به بازی یا بازی‌انگاری را می‌توان مفهومی قدیمی دانست که چند سالی است دیدگاهی آکادمیک و منسجم گرفته. مفهوم اولیه بازی انگاری را می‌توان اینطور بیان کرد: استفاده‌کردن از انگیزاننده‌های طبیعی برای به حرکت درآوردن مخاطب. از آنجا که یکی از انگیزاننده‌های جذاب برای انسان تفریح و بازی است، این نقطه را می‌توان همان نقطه‌ی آغازین مفهوم بازی‌انگاری دانست.

گیمیفیکیشن چیست؟

مفهوم بازی انگاری را هم‌اکنون می‌توان در بسیاری از زمینه‌های تجاری، آموزش‌های اجتماعی، پزشکی، مارکتینگ، تبلیغات، خانواده، شهرهوشمند، درمان اختلالات فکر و ذهنی، درمان فراموشی، منابع انسانی و یا حتی آموزش‌های نظامی مشاهده کرد، و چیزی که در همه ی آنها مشترک می‌باشد سعی در بیشینه کردن یادگیری و درگیر ساختن کاربر با محصول (و یا مفهوم مورد نظر) است. در حقیقت، از بازی‌انگاری می‌توان جهت ایجاد جذابیت در یادگیری، انجام فرآیندهای تکراری و یا کارهای غیرجذاب برای مقاصد غیر بازی‌گونه استفاده نمود و این خاصیت را می‌توان مهمترین دلیل فراگیری این زمینه جدید در عرصه‌های مختلف دانست.

هیچگاه فراموش نکنید گیمیفیکیشن جز تحت فرآیند، در هیچ چهارچوب دیگری بهترین عملکرد و بالاترین تاثیر را نخواهد داشت

گیمیفیکیشن در ایران

در چند سال گذشته در ایران استارتاپ ها و سرویس های زیادی با ادعای پیاده سازی گیمیفیکیشن سعی در نمایش جلودار بودن خود در این مفهوم جدید کرده اند اما سیستم هایی که در حال حاضر با هدف جذب مشتری اقدام به پیاده سازی برخی المان های گیمیفیکیشن کرده اند جز پوینتیفیکیشن (Pointification) اقدامی فراتر را انجام نداده اند و حتی در برخی از نمونه ها به بدبین کردن مخاطبین و مدیران سطح بالا به این مفهوم قوی منجر شده است.

مصاحبه با آقای گیمیفیکیشن در برج میلاد